DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 19.09.2024 09:25:17 

YORKSHIRE TERRIER

VÝCHOVA

                                                                                                          

 

                                                                                                          

 

 

    

 

                                                                                  VÝCHOVA ŠTĚŇÁTKA

                                                                      

 


Navyknutí na obojek a vodítko :

S vodítkem a s obojkem můžete yorkšírka obeznamovat při hře na zahradě nebo v bytě. Nechte ho, ať si obě věci očichá. Obojek se utahuje tak, aby po zapnutí, se do něj vešli ještě dva prsty. Z počátku se bude štěně snažit obojek z krku stáhnout, aby se zbavilo toho nezvyklého pouta. Přesto si však na něj rychle zvykne!
A ještě jedno upozornění, až si yorkšírek zvykne na obojek a vy s ním budete chodit na procházky, po každé procházce mu odepněte obojek! Nošením obojku se totiž psovi ničí srst na krku a na šíji. Kromě toho představuje nošení obojku doma jisté nebezpečí. Už jsme slyšeli, že jeden zvědavý yorkšírek vlezl za ledničku, obojek se mu zachytil za mřížku na zadní straně ledničky a on tam zůstal za obojek viset. Musel pak čekat celé hodiny, než ho jeho paní vysvobodila.

Povel "ke mě"

Když necháte yorkšírka běhat bez vodítka na místě, kde nejezdí auta, naučte ho reagovat na povel "ke mě". S povelem "ke mě" musí být vždy spojeno něco příjemného. Bude-li mít váš yorkšírek s tímto povelem spojeny protichůdné zkušenosti, budete se s dalším výcvikem namáhat zbytečně. Když zavoláte na psa "ke mě" a pak ho potrestáte, pes znejistí a nebude vás poslouchat. Když bude žádoucím způsobem reagovat na vaše zavolání, výrazně ho pochvalte a odměňte ho pamlskem. Buďte neústupní, když na váš povel pes nezareaguje z toho důvodu,že je právě zaujat něčím jiným. Musí se totiž naučit správně reagovat, kdykoli na něj zavoláte jeho jménem a vyslovíte povel "ke mě". Jako "vůdce smečky" si musíte vynutit poslušnost. Jen tak může být váš pes chráněn před nebezpečnými situacemi, např. pře pouličním provozem.

Povel "fuj"

Při povelu "fuj" musí být psovi jasné, že existují věci, které jsou pro něj tabu. Např. okusování nábytku nebo bot a jiné zlozvyky. Při výchově psa k tomu, aby si uvědomil, co smí a a co nesmí, pomůže, když má jeho nepříčetné chování zcela vážný důsledek. Po každé nežádoucí rozpustilosti musí následovat přísně vyslovené "fuj", kterým je třeba psa napomenout ihned poté, co jeho nepatřičné chování zpozorujete!

Povel "sedni"

Chcete-li naučit psa povelu "sedni", nasaďte mu raději vodítko. Pomocí vodítka psovi zlehka zvedněte hlavu, volnou rukou mu stlačte zadeček směrem dolů a současně zřetelně vyslovte povel "sedni". Když pes zůstane sedět, pohlaďte ho. Tuto pochvalu můžete ještě zesílit, když k tomu dodáte s náležitou intonací "hodný" nebo "hodná". Neprovádějte však tento nácvik poslušnosti hned zpočátku příliš dlouho. Psa by to brzy přestalo bavit.

Povel "místo"

Zvládnutím tohoto povelu se má dosáhnout toho, aby pes zůstal na svém místě, když se vzdálíte. Nácvik probíhá podobně jako u povelu "sedni". Vyslovte povel a přitom stlačujte psovi šíji a zadeček k zemi tak, aby si lehl. Pokud bude chtít zase hned vstát, zopakujte povel "místo" a tlakem na záda zabraňte psovi v pohybu. Toto těžké cvičení provádějte několikrát denně, pokaždé povel jednou až dvakrát zopakujte a nešetřete chválou. Jestliže yorkšírek pochopil, co tento povel znamená, zůstane ležet do té doby, než ho z dané polohy osvobodíte povelem "ke mě". Při nácviku povelu "místo" se každý den vzdaluje od psa o kousek dál a pokračujte do té doby, než se vám podaří psa udržet na původním místě i tehdy, když vás nevidí. Nezapomínejte psa patřičně chválit a odměňovat ho psími suchary.

Výživa štěňat

Až asi do čtvrtého týdne přijímají štěňata mateřské mléko. Potom by měla být dvakrát až třikrát denně přikrmována. Přikrmujte je mléčnou směsí spolu s hovězím mletým masem a s ovesnými vločkami, to vše doplňujte kalciovými a vitaminovými preparáty. Prozměnu můžete přidat i hroznový cukr a med. Vřele doporučujeme také hotové krmivo pro štěňata. Dobré zkušenosti máme také z kašovitou stravou připravenou z hovězího, telecího a kuřecího masa se zeleninou.
Od šestého týdne podávejte štěňatům asi 4 - 5 hustších jídel denně. Krmivo smíchejte s vločkami.

!!! Upozornění !!!

Kousky masa v konzervách jsou většinou pro štěňata příliš velké, proto maso upravte pomocí šťouchadla na brambory, nebo vydličky.

Místo na žraní

Kromě místa na spaní potřebuje pes také místo, kde může nerušeně přijímat potravu. Přidělte mu takové místo, již na samém začátku. Je to pro něj důležitý koutek, kde by měl mít své soukromí. Nejvhodnější je klidné místo v kuchyni, kde se dá snadno umýt podlaha. Yorkšíráček musí mít vždy k dispozici misku s vodou!!!

Množství potravy

Podle věku, velikosti a tělesných nároků psa a dále podle konkrétního složení potravy jsou denní dávky co do objemu rozdílné. Přibližný odhad: dospělí yorkšírek o hmotnosti 3kg a více potřebuje denně asi 100g masa společně s 30 - 50 g psích vloček. Zásadně platí: pokud pes nechává v misce zbytky, byla porce příliš velká. Jestliže pes žere hltavě a ještě dlouho vylizuje prázdnou misku, pak mu porce nestačila. Všímejte si, jestli váš yorkšírek nehubne, nebo naopak příliš nepřibývá na váze. To poznáte nejlépe na žebrech. Nedají-li se žebra snadno nahmatat, je pes tlustý. Jsou-li naopak příliš vystouplá, pak je pes hubený.

Důležitá pravidla pro krmení

Zvykněte svého psa na pravidelný čas krmení a dodržujte jej nechte psa, aby se mohl vždy v klidu nažrat a potravu strávit po každém jídle vymyjte misku teplou vodou - nebezpečné bakterie žrádlo, které pes nechá v misce, nenechávejte stát déle než 10 min.

  1. Naučte ho od začátku přijímat vše co mu dáte (ovoce,zeleninu,tablety)
  2. Žrádlo nepodávejte přímo ze sporáku nebo z lednice
  3. Dbejte na to, aby měl vždy na obvyklém místě k dispozici čerstvou vodu

Seznam nebezpečí

Zdroje nebezpečí
Možné následky
Odvrácení nebezpečí

Balkón pád Zajistit balkón (síťě jsou k dostání ve specializovaných obchodech)

Chemické prostředky na hubení plevele a škůdců otrava Má-li pes přístup na zahradu, nepoužívejte zde jedovaté látky. Především jedy proti slimákům psy lákají svou vůní, jsou však smrtelně nebezpečné

Elektrokabely překousané vedení, zásah elektrickým proudem Vedení položit pod omítku, nenechávat kabely, k nimž má pes přístup, pod proudem. Před odchodem z bytu vytáhnout zástrčky. Především na štěňata pečlivě dohlížet

Rostliny otrava, zranění Nepěstovat jedovaté rosliny doma ani na zahradě. Např.: zlatý déšť, konvalinky, ocún, ptačí zob, diefenbachie, rododendron, náprsník. Jehličí vánočního stromku vysajte!

Střepy, hřebíky, jehly řezné rány na tlapkách a cizí těleso v útrobách Pečlivě uklízet, nenechat volně ležet žádné nebezpečné věci.

Vysoké sedačky zlomená noha, v nejhorším případě zlomený vaz Pokud odcházíte z místnosti, nenechávejte nikdy psa sedět samotného na pohovce nebo židly! Yorkšír rád skáče, avšak nedokáže odhadnout nebezpečnost výšky.

Elektrické zásuvky zásah elektrickým proudem Zakryjte zásuvky krytem, který koupíte v obchodě s elektropotřebami.

Strmé nebo volné schody pád, otřes mozku, fraktura lebky Nenechávejte psa chodit do schodů, noste ho.

Dveře přivření do dveří, zabouchnutí (pes nemůže ven nebo dovnitř) Dávejte pozor na dveře. Při průvanu je mějte zavřené

Prací a čisticí prostředky, chemikálie otrava, rozleptání sliznic žíravinou Všechny chemikálie uchovávejte ve skříních na bezpečném místě.